ESC 2010 - Nyheder
![]() |
![]() Finland: 267 bidrag kæmper om tre pladser i Suomen Karsinta 2010 Dato: 05.09.2009 Kilde: YLE |
Herefter vil en jury udvælge et endnu ikke bestemt antal sange til at deltage i en sms-afstemning, der starter i perioden 1.-15. november. Top tre i denne afstemning kvalificerer sig til en plads i delfinalerne.
Herudover vil YLE invitere 12 kunstnere efter eget valg til at deltage i de tre delfinaler, der vil blive afholdt over tre fredage (den 8., 15. og 22. januar) med fem sang i hver. Delfinalerne sendes live fra et tv-studie i Tampere. Efter en seer-afstemning vil top tre fra hver delfinale kvalificere sig til finalen, der finder sted lørdag den 30. januar i Tampere Sports Centre.
De 12 indbudte konstnere præsenteres den 30. september.
Tidligere meddelte YLE, at den ene af de 12 indbudte kunstenere vil blive Amadeus Lundberg, der i løbet af sommeren blev kåret som årets Tango-konge i Seinäjoki. Der er dog rejst tvivl om Lundberg er interesseret i at deltage i det finske melodigrandprix.
I 2009 blev Finland repræsenteret af Waldo's People og "Loose Control". Sangen kvalificerede sig fra den første semifinale til finalen, hvor den endte som nummer 25 og sidst.
Links: Finland
Sidst opdateret den 01.10.2009