Eurovision Song Contest 2023
Georgien
The Voice Georgia
Georgiens repræsentant i Eurovision 2023 findes i The Voice Georgia, der løber over ti uger og startede den 8. december kl. 19:00 dansk tid med Gvantsa Daraselia som vært. Dette er den femte sæson af The Voice Georgia, men det er første gang at showet anvendes til at finde landets Eurovision artist. Nedennævnte 24 artister har deltaget i live shows fra den 12. januar - artister med grå skrift er elimineret undervejs:
Dato Porchkhidze Tsotne Barbakadze, Erekle Turkadze, Iru Khechanov, Irakli Kapanadze, Ekaterine Mdivani, Tako Kakalashvili
David Evgenidze Giorgi Dataishvili, Gvantsa Kupatadze, Allegro, Giorgi Putkaradze, Ani Nozadze, Kakha Aslamazashvili
Sopho Toroshelidze Salome Tsintsadze, Lika Siradze, Tina Datikashvili, Sopho Batilashvili, Mariam Toronjadze, Anastasia Vashakmadze,
Stephane Mgebrishvili Likuna Tutisani, Saba Chachua, Dato Rusadze, Anka Tatarashvili, Nini Alisiani, Mariam Kokeladze,


The Voice Georgien - de indledende shows:
Vis mindre

Dommerpanel:
Stephane Mgebrishvili
Sopho Toroshelidze
David Evgenidze
Dato Porchkhidze


Vært: Gvantsa Daraselia
Show I: 08.12.2022
Likuna Tutisani
Salome
Salome
Kakha Aslamazashvili
Aliona Tsintsadze
Giorgi Datiashvili
Lika Siradze
Tsotne Barbakadze



Show III: 22.12.2022
Irakli Arishvili
Anika Gabiskiria
Anka Tatarashvili
Gvantsa Kupatadze
Trio Alegro
Sopo Garakanidze
Ani Bibiladze
Sopo Batilashvili
Irakli Kapanadze
Show II: 15.12.2022
Mariam Bugianishvili
Erekle Turkadze
Elena Guledani
Saba Chachua
Tako Kakalashvili
Dato Rusadze
Ekaterine Mdivani
Giorgi Barbakadze
Anri Bolkvadze
Tina Datikashvili

Show IV: 29.12.2022
Nini Alisiani
Luka Niavadze
Koka Davitadze
Mariam Kokeladze
Giorgi Putkaradze
Ani Nozadze
Ana Vashakmadze
Mariam Dolidze
Mariam Toronjadze

Show V: 31.12.2022 - dueller
Likuna Tutisani (Vinder) vs. Mariam Toronjadze ('Stjålet' af Sopho Toroshelidze)
Tina Datikashvili (Vinder) vs. Anri Bolkvadze (Elimineret)
Iru Khechanovi (Vinder) vs. Ani Nozadze ('Stjålet' af Dato Porchkhidze)
Giorgi Datiashvili (Vinder) vs. Ekaterine Mdiviani ('Stjålet' af Dato Evgenidze)
Dato Rusadze (Vinder) vs. Aliona Tsintsadze (Elimineret)
Sopo Batilashvili (Vinder) vs. Tako Kakalashvili ('Stjålet' af Dato Porchkhidze)
Tsotne Barbakadze (Vinder) vs. Kakha Aslamazashvili ('Stjålet' af Dato Evgenidze)
Allegro (Vinder) vs. Mariam Buighlishvili (Elimineret)

Show VI: 05.01.2023 - dueller
Saba Chachua (Vinder) vs. Anastasia Vashakmadze ('Stjålet' af Sopho Toroshelidze)
Erekle Turkadze (Vinder) vs. Nini Asiliani ('Stjålet' af Stephane Mgrebrishvili)
Salome Tsintsadze (Vinder) vs. Mariam Kokeladze ('Stjålet' af Stephane Mgebrishvili)
Anka Tatarashvili (Vinder) vs. Luka Niavadze (Elimineret)
Giorgi Putkaradze (Vinder) vs. Salome Takaishvili (Elimineret)
Gvantsa Kupatadze (Vinder) vs. Sopho Garakanidze (Elimineret)
Lika Siradze (Vinder) vs. Anika Gabiskiria (Elimineret)
Irakli Kapanadze (Vinder) vs. Koka Davitadze (Elimineret)

Show VII: 12.01.2023 - Live show
Show VIII: 19.01.2023 - Live show
Show IX: 26.01.2023 - Semifinale
Show X: 02.02.2023 - FINALE
Følgende artister er på nuværende tidspunkt (efter Show VI) videre i konkurrencen, fordelt på de fire dommeres respektive teams:
Dato Porchkhidze Tsotne Barbakadze, Erekle Turkadze, Iru Khechanov, Irakli Kapanadze, Koka Davitadze, Ekaterine Mdivani, Tako Kakalashvili
David Evgenidze Salome Takaishvili, Giorgi Dataishvili, Mariam Bugianishvili, Gvantsa Kupatadze, Sopho Garakanidze, Alegro, Giorgi Putkaradze, Ani Nozadze, Kakha Aslamazashvili
Sopho Toroshelidze Salome Tsintsadze, Lika Siradze, Anri Bolkhadze, Tina Datikashvili, Anika Gabiskiria, Sopho Batilashvili, Mariam Kokeladze, Mariam Toronjadze
Stephane Mgebrishvili Likuna Tutisani, Aliona Tsintsadze, Saba Chachua, Dato Rusadze, Anka Tatarashvili, Luka Niavadze, Anastasia Vashakmadze, Nini Alisiani,
* Deltagere med grå skrift er elimineret
* Deltagere med grøn skrift er 'stjålet'

Kilde: Wikipedia, tv1.ge Georgien 2023

Opdateret d. 27.1.2023