Eurovision Song Contest 2023
Malta
Malta Eurovision Song Contest 2023:
Der deltager 40 bidrag i de tre kvartfinaler, og fra hver kvartfinale går otte bidrag videre til semifinalen. I semifinalen går 16 bidrag videre til finalen den 11. februar. Under alle fem shows vil kvalifikation hhv vinderen blive bestemt af en kombineret jury- og seerafstemning.

Ryan og Josmar er udpeget som værter for de indledende kvartfinaler, mens det bliver Glen Vella (Eurovision 2011) og Amber (Eurovision 2015) der får værtstjansen i såvel semifinale som finalen.

Afstemningen om de 24 pladser i semifinalen starter efter den tredje kvartfinale.

Kvartfinale 1 - 13. januar 2023:
  • Haley – “Tik Tok”
  • Stefan – “What Do You Want?”
  • Clintess – “Lura Qatt”
  • Fabrizio Faniello – “Try To Be Better”
  • Eliana Gomez Blanco – “Guess What”
  • Christian Arding – “Eku Car”
  • Jason Scerri – “Anything Can Happen”
  • Maria Debono – “X’allegrija”
  • Geo Debono – “The Mirror”
  • Mike – “Lehen Fic-Cpar”
  • Aidan – “Regina” *) Diskvalificeret
  • Nathan – “Creeping Walls”
  • Klinsmann – “Piranah”
  • Kvartfinale 3 - 27. januar 2023:

  • Andre' - Broken Hill
  • Bradley Debono - Blackout
  • Cheryl Balzan - La La Land
  • Chris Grech - Indescribable
  • Dominic & Anna - Whatever Wind May Blow
  • Giada - I Depend on You
  • Greta Tude - Sound of My Stilettos
  • Jake - Love You Like That
  • James Louis - Dream
  • Jessika - Unapologetic
  • John Galea - Trailblazer
  • Maria Christina - Our Flame
  • Ryan Hili - In the Silence
  • Stefan Galea - Heartbreaker
  • Kvartfinale 2 - 20. januar 2023:
  • Francesca Sciberras – “Masquerade”
  • The Busker – “Dance (Our Own Party)”
  • Lyndsay – “Haunted”
  • Maxine Pace – “Alone”
  • Marie Claire – “Thankful”
  • Ian – “On My Own”
  • Kirstie – “Girls Get Down”
  • Dario Bezzina – “Bridle Road”
  • Brooke – “Checkmate”
  • Mark Anthony Bartolo – “Tears”
  • Dan – “It’ll Be Ok”
  • Dario – “Pawn in a Game”
  • Matt Blxck – “UP.”
  • Semifinale - 9. februar 2023:


    Amber og Glenn Vella er værter i finalen
  • Alone – Maxine Pace
  • Anything Can Happen – Jason Scerri
  • Blackout – Bradley Debono
  • Bridle Road – Dario Bezzina
  • Brocken Hill – Andre´
  • Checkmate – Brooke
  • Creeping Walls – Nathan
  • Dance (Our Own Party) – The Busker
  • Dream – James Louis
  • Eku Car – Christian Arding
  • Girls Get Down – Kirstie
  • Guess What – Eliana Gomez Blanco
  • Haunted – Lyndsay
  • Heartbreaker – Stefan
  • I Depend On You – Giada
  • In The Silence – Ryan Hili
  • Indescribable – Chris Grech
  • It’ll Be OK – Dan
  • La La Land – Cheryl Balzan
  • Lehen Fic-Cpar – Mike
  • Love You Like That – Jake
  • Lura Qatt – Clintess
  • Masquerade – Francesca Sciberras
  • On My Own – Ian
  • Our Flame – Maria Christina
  • Pawn In a Game – Dario
  • Piranah – Klinsmann
  • Regina – Aidan
  • Sound Of My Stilettos – Greta Tude
  • Tears – Mark Anthony Bartolo
  • Thankful – Marie Claire
  • The Mirror – Geo Debono
  • Tik Tok – Haley
  • Trailblazer – John Galea
  • Try To Be Better – Fabrizio Faniello
  • Unapologetic – Jessika
  • Up. – Matt Blxck
  • What Do You Want? – Stefan
  • Whatever Wind May Blow – Dominic and Anna
  • X’Allegrija – Maria Debono

  • Lyt til klip af de 40 bidrag her...
    Sangskrivere med fed skrift:

    1. Ryan Hili “In The Silence” Aaron Sibley, Natan Dagur, Cyprian Cassar
    2. Jason Scerri “Anything Can Happen” Jason Scerri
    3. The Busker “Dance (Our Own Party)” Dav.Jr, Jean Paul Borg, Sean Meachen, Matthew James Borg, Michael Joe Cini
    4. MATT BLXCK “Up” MATT BLXCK , Cyprian Cassar MATT BLXCK
    5. Marie Claire “Thankful” Rickard Bonde Truumeel, Linda Persson, Ylva Persson, Thorghy Landgren, Thomas Rodin Emil, Calleja Bayliss
    6. Andre’ “Broken Hill” Toby Farrugia & David Cassar Torreggiani, André Portelli
    7. Bradley Debono “Blackout” Christina Magrin
    8. Dario Bezzin “Bridle Road” Darren Michaels, Martin Älenmark, Charlie Mason
    9. James Louis “Dream” James Louis
    10. Kirstie “Girls Get Down” Cyprian Cassar, Muxu
    11. Mikhail Attard “Lehen Fic-cpar” Cyprian Cassar, Cliff Casha
    12. Eliana Gomez Blanco “Guess What” Ray Agius, Alfred C. Sant
    13. Lyndsay “Haunted” Michael James Down, Will Taylor, Primoz Poglajen, Jonas Gladnikoff, Johnny Sanchez, Sara Ljunggren
    14. Giada “I Depend On You” Melanie Georgiou
    15. STEFAN “Heartbreaker” Stefan Galea, Rikki Lee Scicluna, Matthew Mercieca (Muxu)
    16. Maxine Pace “Alone” TBC
    17. Chris Grech “Indescribable” Joakim Dubbelman, Gerard James Borg, Jesper Rune, Arve Furset
    18. DAN “It’ll Be Ok” Daniel Muscat Caruana
    19. Mark Anthony Bartolo “Tears” Mark Anthony Bartolo
    20. Clintess “Lura Qatt” Dominic Cini, Etienne Micallef
    21. Jake “Love You Like That” Primoz Poglajen, Jonas Gladnikoff,Michael James Down
    22. Brooke “Checkmate” Brooke Borg, Gerard James Borg, Christian Rabb, Dino Medanhodzic, Lukas Meijer
    23. Maria Christina “Our Flame” Erik Horvath, Rickard Bonde Truumeel, Linda Persson, Ylva Persson, Emil Calleja Bayliss
    24. Chrsitian Arding “Eku Car” Jan van Dijck Emil, Calleja Bayliss
    25. Klinsmann “Piranha” Mats Ygfors, Robin Svensson, Magdalena Ohlin, Gerard James Borg
    26. Aidan “Regina” Aidan Cassar & Boban Apostolov
    27. Greta Tude “Sound Of My Stilettos” Cyprian Cassar, Muxu & Antoine Farrugia
    28. Dominic & Anna “Whatever Wind May Blow” Alexander Berger, Jonas Gladnikoff, Will Tailor, Michael Tauben
    29. Ian “On My Own” Melanie Georgiou
    30. Geo Debono “The Mirror” Daniele Moretti, Naill Mooney, Natasha Turner
    31. Haley “Tik Tok” Philip Vella, Gerard James Borg
    32. Fabrizio Daniello “Try To Be Better” Johan Bejerholm
    33. John Galea “Trailblazer” John Galea
    34. Jessika “Unapologetic” Jessica Muscat, Stefan Moessle
    35. Nathan Psaila “Creeping Walls” Dominic Cini, Jonas Gladinikoff, Emil Calleja Bayliss
    36. Stefan Xuereb “What Do You Want” Richard Micallef, Aidan O’ Connor
    37. Maria Debono “X’Allegrija” Cyprian, Muxu
    38. Francesca Sciberras “Masquerade” Marco Debono, Rita Pace
    39. Dario Mifsud Bonnici “Pawn In A Game” Henric Pierroff, Emil Vaker, Karin Pierroff
    40. Cheryl Balzan “La La Land” David Cassar Torregiani, Cheryl Balzan and Toby Farrugia


    Malta 2023

    Opdateret d. 27.1.2023