Eurovision Song Contest 2023
San Marino
Una Voce per San Marino 2023:
Semifinaler og finale
Der vil deltage 60 bidrag i fem semifinaler i perioden 18.-20. februar. Herfra vil 20 bidrag kvalificere sig til finalen, der afholdes den 25. februar 2023 i Teatro Nuovo i Dogana.

Værter i finalen bliver Senhit og Jonathan, som det var det i 2022. Sidste års vinder Achille Lauro vil gæsteoptræde i finalen. Vinderen vil blive udpeget af en jury på fem personer.

18. februar
Semifinaler
-
19. februar
Semifinaler
-
20. februar
Semifinale/Opsamling
-


Akademi og castings
Der afholdes akademi og castings i Sala Polivalente (Auditorium Little Tony) fra den 28. oktober 2022 indtil den 27. januar 2023. Fra disse castings vil der blive udvalgt de 60 bidrag, der skal deltage i semifinalerne i februar måned.

Pr. 20. januar havde San Marino RTV modtaget tilmelding fra over 1000 artister fra 31 forskellige lande.

Program for akademi og castings:
Vis mindre
28. oktober
KIDA
Jack
Gianfranco Lo Schiavo
CHIMERICO
Noemi Castiello
Davide Zamma
Mariafrancesca
MORENA
Stil Novo
DASCAR
Tyrone
Lorenzo Iuracà
Maikol Arcarisi
Acousticouple
Supernova Universe
Morgana
Daudia
Anna Cucchi
Martina Guerra
Marco Spiezia
Kiens
Messyah
Adrì
29. oktober
Giorgio Solitro
Alessio D.
Santo
MoTs
Samuele Tognini
Dionysian
Ester Canepa
Marta Tronci
Gaia Belletti
Myky
Caravaggio
Harsenico
V3N3R3
MadMars
Pjero
Doc
FreakyBea
Massimo Galfano
ARTIKA
Dimi Place
Crasti Peter
Out Offline
30. oktober
Moore
Francesca Monte & Kevan
Melissa Perilli
Daniel Schuhmacher
Domi
ALAN
Saemon Vega
Maladie Des IF
Marie Nicole
GLADIAH
JAMAX
Nati Miele
The DaniPhils
DRE'
Hania
Diamante Denardi
Veronica Howle
Massimo Bertacci
Roundeep
Xglamor
Blonde Brothers
31. oktober
Andrea Spunta
Alessio Milazzo
Fragile
Viola Thian
MICHELE LONGO
Filomena Pia
NEBULOSSA
Julia
Diez
Mad
Only Sara
Brenda Novella
1. november
Sølk
Pau
NaElia
Tommaso Araboni
MICHELE LONGO
Y0
Francesco Balasso
Sally
FOLLE’
3. november
Xglamor
Con Amore
Camelia Redox
Alessio Milazzo
Ibrido
Giorgia Mancini
4. november
Strano
Mazza Sonia
Simon
Kurt Anthony
Milema


5. december
Andrea e Francesca
Gara
VINCENZO BAIATA
NICOLE HAMMETT
Tothem
Mazza Sonia
Sølk
Ilaria Foti
Lodia
Erika
Faby C & Istoria
Giulia Jean
Umberto
Ellynora
Elena Ventura
Francesco Sacco
Diego Se77e
ophelio
Prometeo
Elena Pardini
6. december
Mancho
Martina Boglione
Ice-Angels 32
Nil
Sinforosa
EmPí & Illusione
Wet Floors
Corrado Mancini
Livàn
Eleonora Alì
Nitidi
Stefano Gasparrino
Ruggero Ricci
Tommy Rosa
Sacchini

7. december
Eriside
MAYY
Edoardo Brogi
Leonor
Lamarea
Strano
Valerio Fidanza
Laserisght
Clematos
Sofia Mae
Alice Caracciolo
Chrstina
Norah
Gloria Vampa
8. december
May
Asia
SARA
ELIN
Rouges
NeVRuZ
Ellis & Scianila

9. december
Perla
Sally
Raim
Camelia Redox Iannetti
Tommaso Araboni
Fragments
Dramalove
Mhanu
Kometa

12. december
Rudge S. Feat Neela Quinn
Nebulossa
Andrew Walsh
ANTOMAR
POS-DOK
ISIDE
CHRISTOPHER
Lost City feat Emerique
Moses
Silver
Daniele Nicolò
Inciso
Noelia Mora
Sapias
Matilde
Miky Del Cambio
Steph
Mattia Alunno
Valentina
Andres
Igor Mitrovikj
Jade






20. januar
Corinna Parodi
Procioney
Axel
MIRUD
Agatha
Andrea Licciardo
Kamba
Roman Rosanove
10 DIAZ
Fortytears
FEDERUBIN
The Blue Artic
S?lk
Giada Pintori
Soul Spritz Duo
XGIOVE
Isohel
VIVIANA
Lady Manya & Reset
Ilenya
Adonà Mamo
Xada
Atwood
Damiano è una regola
21. januar
Ilenia Mazzà
Magus
Noe
Tutti Esageratamente Stronzi
Simone
Lola
Viviana Milioti
Jay Hudson
Meridemun
Alabaster
Gisele Abramoff
DI ALE
Joseph Parisi
MIKHAEL GERMAIN
Lost Kids
Lizzie
DJOMI
PHEBO
FLORIN RADUTA
Klinker
Angy
RASPA
Cristian Viper
ARIA
Ciri Ceccarini
FERRA
Febrix
Enrico Costa

23. januar
Daniele Bonomo
Celo
Picciotto & BRUNA
VIOLANTE PRETORIA
Marcolisa
Solo
Miky Del Cambio
Valerienne
CamillaKatemariall
DD Chic
GOJI
SALVAJE
Antonino Crisci
Luquisha Lubamba
Ice Eye
Corvo
Ferrari
Camille Cabaltera
ceruleo
Alfonso
24. januar
Stephanie
Aristea
Víctor Arbelo
LUCA MINNELLI
l’orizzonte degli eventi
Daniele Barsotti
Desiree
Daniele
Francesco Sacco
Kashmere
Faith Kiddo
Piqued Jacks
Dhesia
Keplero Burger
Demian’s

25. januar
Francesco Gara
FRANCESCO DA VINCI
ELEDOS
Paolo Pace
Niko Albano
SUNDAY
DELLA

26. januar
KIARA f. PAMELA IVONNE COLE
Tsunami
Vina Rose
Solosem
Sinera
Surama Tsu

27. januar
Be Klaire
Elejola
Gaja Giacomini
Yellow Pearl
RAJA
Jenny May
Gabriel Rock
La Luce di Daphne
VIola Thian
Lorenza Rochiccioli
Brenda
Odi et Amo
Veronica Romero
Andry
Ophelio
Gelida
Vian
Sarah
Airis
Salvatore
Rash-1
La Bebae
28. januar
Andrea e Francesca
Martín Peiz
Brandon Parasole
Brian left
E.E.F.
FREE LOVE
Davy Dilamo
Zivit
Marley Quinn
Carlo Alexis
March.
Olya V
Le Kanusie
D?VA
Dima
Angel Dell
Yayanice
JENNY & ME
Moore
29. januar
Espedito
Erranimo
Anthony
Andrea Grammatico
EGO59
Lorenz Simonetti
Sophia Barzotti,
Sara (Iachetta)
Steph


Casting-jury: Andrea Mei, Domenico Gallotti, Domenico “Mimmo” Paganelli, Emilio Munda, Maurizio Raimo og Roberto Costa San Marino 2023

Opdateret d. 20.1.2023