Mandag og tirsdag fortsatte de individuelle prøver med deltagerne i semifinale 2
Alle de indledende prøver i denne uge foregår bag lukkede døre uden adgang for pressen, men den officielle hjemmeside Eurovision.tv har sit eget team til stede i arenaen. Herfra kommer en liveblog, hvor de giver en beskrivelse af, hvad der foregår på scenen i Basel. Her er deres kommentarer til den danske optræden af dansk-færøske Sissal:
"Hvis du tænker tilbage på marts, hvor Sissal vandt Dansk Melodi Grand Prix iført en grøn glitrende dragt, var hun ledsaget af to moderne dansere og en meget kraftig vindmaskine. Kort tid efter sin sejre lovede hun os en opdatering til Basel, og det er præcis det, vi har fået.
Hovedrekvisitten er et gennemsigtigt gardin, der hænger i midten af scenen og strækker sig fra gulv til loft. Gardinet er i fire dele, så det flyder i vindmaskinen og skaber en virkelig enkel men effektiv fornemmelse af bevægelse omkring Sissal, som synger på en sort platform i midten, i en tunnel af pulserende neonlys og stroboskop.
Hun fremfører første vers og omkvæd i en fuldstændig fantastisk blå og hvid frakke med hundredvis af lag organza – ærligt talt, det føles som Met Gala herinde i dag.
Frakken smides i andet vers og afslører en langærmet dragt og knæhøje støvler i glitrende elektrisk blå. Sissal har fire dansere, der presser deres ansigter ind mod gardinet omkring Sissal som spøgelser, før de danser omkring hende med blå stoflommetørklæder.
I den sidste del er danserne helt indsvøbt i blåt stof, mens Sissal går ned fra sin platform og bevæger sig til frame stage til det sidste omkvæd. Dansernes fødder er forankret til gulvet, så de kan læne sig ind i deres bevægelser, som om de svajer i vinden, mens Sissal bygger op til den store afslutning. Ingen pyro, men den sidste tone løfter taget af St Jakobshalle helt af sig selv." Iflg. danske medier tilstede i Basel var der flere dele af den danske optræden, der ikke sad lige i skabet ved første prøve. Sissal har et par kostume-skift undervejs, og de var ikke helt på plads - ligesom flere kameragange stadig skal justeres. Til gengæld er der også mange flotte aspekter, hvor de fire dansere i kongeblå kostumer fx gemmer sig i skyggerne i det store forhæng. Der leges med lys og farver, og sangens titel retfærdiggøres nu i langt højere grad end i Herning - hele Sissals optræden fremstår som en hallucination. Næste gang Sissal står på scenen er på fredag den 9. maj, hvor det danske team har tyve minutter til de sidste lydprøver. Det er med start kl. 11:20.
Links: Danmark Opdateret d. 7.5.2025 |