Live fra St Jakobshalle i Basel lørdag aften
Ventetiden er ovre og spændingen er udløst. JJ fra Østrig har vundet Eurovision Song Contest 2025 med sangen 'Wasted Love', som han har skrevet selv sammen med Teodora piric og Thomas Turner.
Østrig vandt jury-afstemningen med 258 points foran værtslandet Schweiz med 214 og Frankrig med 180 points. Og selv om 'Wasted Love' kun blev nummer fire i seer-afstemningen var forspringet fra jury-afstemningen så stort, at den samlede sejr gik til alpelandet, der dermed opnår sin tredje sejr. Sejren i seer-afstemningen gik til Israel og sangen 'New Day will Rise' der dermed opnåede sin tredje andenplads. De to forhåndsfavoritter Sverige og Frankrig, der på forhånd var udset til at skulle kæmpe med Østrig om sejren, måtte henholdsvis nøjes med en skuffende fjerde- og syvendeplads. Tre lande måtte inkassere de frygtede 'zero points', nemlig Storbritannien og værtslandet Schweiz, der begge fik 0 points i seernes afstemning, samt Island der fik 0 points i jury-afstemningen. Dermed reddede de Danmark fra at ende sidst i seer-afstemningen.
For Danmark startede afstemningen ganske hæderligt, idet Sissal og 'Hallucination' endte på en 17. plads i jury-afstemningen med 45 points. Men katastrofale 2 points fra tv-seerne gjorde altså at den samlede placering til Danmark blev en 23. plads.
De danske points De danske tv-seere gav top-karakter til Sverige, mens Island fik 10 og Israel fik 8. Derudover var der points til Polen, Estland, Finland, Ukraine, Østrig, Litauen og Tyskland. Efter finalen afslørede arrangørerne de detaljerede resultater af semifinalerne. Det viste sig at Danmark blev nummer 8 i den anden semifinale.
Du kan se eller gense hele showet her:
Links: Eurovision Song Contest Opdateret d. 18.5.2025 |